מהות הגמ"ח המרכזי – להתכונן מראש

כשדרשן נעמד ופותח בהצטנעות "האמת היא שלא הכנתי", כולם יודעים שהוא ישב והתכונן לכל מילה ומילה. ידוע שגדולי הנואמים בעולם מתכוננים לכל נאום על אף שמאחוריהם עשרות שנות ניסיון. ההכנה היא אחת היסודות להצלחה בחיים, ברוחניות ובחיי המעשה. איפה זה פוגש את הגמ"ח המרכזי?

הגאון רבי גבריאל יוסף לוי שליט"א | נשיא ומייסד הגמ"ח המרכזי

להתכונן מראש 2

שני חוטבי עצים היו צריכים להספיק לחטוב חמישים עצים בכל יום, כמות עצומה! הראשון היה קם מוקדם בבוקר ובזריזות רץ לעבודתו הקשה. הוא עבד 12 שעות ברצף כדי לעמוד בהספקים, אך לא תמיד הצליח בכך.

השני קם בנחת, 'לקח את הזמן' בשלווה ולבסוף עבד במשך 6 שעות שבהם הספיק יותר ממה שחבירו הספיק ב-12 שעות, על אף שעבד בלי מאמץ מיוחד כמו חבירו.

כיצד יתכן הדבר?

בכל בוקר הראשון היה מגיע לעבודתו ומיד נפנה לחטיבת העצים. לעומתו השני, היה יושב במשך שעה שלימה ומשחיז את הגרזן עד שהוא הפך להיות חד מאד. רק לאחר מכן הוא היה מתחיל בחטיבת העצים. הגרזן שלו היה מבקע את העצים בקלות, שליש מהזמן שהיה לוקח לחבירו.

 

הכל תלוי בהכנה

הסוד הוא, כמו בדברים רבים בחיים – הכנה.

תגיע מוכן, והכל יהיה יותר קל, יותר מדויק, יותר מוצלח.

זה נכון במצוות, בהכנה לתפילה ובעניינים רבים בעבודת השם.

וזה נכון גם בחיי המעשה. תלמיד שמתכונן למבחן, יצליח יותר. אדם שישן היטב בלילה, יהיה למחרת פורה יותר. איש עסקים שמתכנן היטב את צעדיו, יצליח יותר.

וזה בעצם מהות רעיון 'הגמ"ח המרכזי'.

כששואלים הורים איך תחתן את הילדים הרבים שלך? יש שעונים בתמימות: עד החתונה יהיה בסדר, אחתן כפי שכולם מחתנים…

לצערנו, המציאות היא שהרבה אנשים נכנסים כך לחובות ענק בנישואי צאצאיהם. חובות, שהם אינם יכולים לעמוד בהם. ברור הדבר, שאם יכול האדם מראש לדאוג שלא יכנס ללחץ, שמוטל עליו לעשות הכנה זו. אמנם עלינו חובת האמונה והביטחון, אך שלא יהיה הדבר בבחינת 'בטחון של שוטים'.

 

האם ההצטרפות לגמ"ח המרכזי היא מחובת ההשתדלות?

זכינו לשמוע מפי קדשו של מרן הגר"ח קנייבסקי זצ"ל לגבי חובת ההצטרפות לגמ"ח המרכזי, שכל השתדלות שצריכים לעשות אותה בגיל צעיר כדי שהיא תועיל בעוד 10 שנים, ממילא אז הוא הזמן של אותה השתדלות, וכך גם לגבי הגמ"ח המרכזי, כיון שהשתדלות זו לא יכולה להיעשות בזמן נישואי הילדים אלא בהיותם צעירים יותר, אז על כך נאמר במפורש 'איזהו חכם הרואה את הנולד' – עליך לזכור שיגיע יום שכה יהיה לך כואב שאין לך את ההלוואה הנצרכת מאת הגמ"ח המרכזי. וכך שמעתי גם בשם מרן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל, שההשתדלות הראויה לחתן את הילדים זה להצטרף לגמ"ח המרכזי.

וטעם הדבר, כי לעומת השקעות שיש בהם סיכונים או תוכניות חיסכון בבנק, שאינם מניבות כי אם רווח קטן, אך החכם עיניו בראשו, להצטרף לגמ"ח ולקבל הלוואות גדולות שעל ידם יחתן בקלות את ילדיו, ובנוסף לזאת יעשה חסד עצום עם כספו, וכמו שהחפץ חיים באהבת חסד אמר שהשותף בגמ"ח מקיים מצוות חסד בכל ההלוואות שהגמ"ח נותן ולא רק בסכום שהפקיד או תרם. ורבים מעידים בכל יום שע"י הגמ"ח המרכזי הצליחו לחתן את ילדיהם בנקל, ובוודאי שהשתדלות הנעשית ע"י חסד שכזה, הקב"ה ישלם על זה בכפל כפליים ותהיה תועלת אמיתית באותה השתדלות.

 

להצטרפות לגמ"ח המרכזי לחצו כאן >>